Karvade sissekasvamine

Raseerimise tagajärjel sissekasvanud karvad ja sellest tekkinud ärritust nimetatakse habeme follikuliidiks (Pseudofolliculitis barbae).

Habeme follikuliiti esineb rohkem meeste kaelal, kuid sümptomeid võib esineda ka meeste ja naiste intiimpiirkonnas pärast raseerimist. Sümptomeid esineb rohkem tundliku naha piirkonnas, kus karvad on keerdunud. Pärast raseerimist ei pruugi keerdunud karvad välja kasvada ning tekkida võib põletikuline reaktsioon.

Sissekasvanud karvade sümptomiteks võivad olla:

  • nahalööve
  • punetus
  • sügelus
  • valulikkus
  • mädapaised

Karvade sissekasvamine võib olla suureks probleemiks meestele, kellel on jämeda läbimööduga või tihedad habemekarvad. Keerdunud karvad suurendavad oluliselt habeme follikuliidi teket. Juhul kui habeme follikuliit jäetakse pidevalt ravimata, võivad kaelale tekkida keloid armid.

Vältimine

Kõige lihtsam viis karvade sissekasvamise takistamiseks on hoiduda mingiks ajast raseerimisest ning karvadel tuleks lasta välja kasvada. Uuringud on näidanud, et 0,5 mm-1 mm karvad enam sisse ei kasva. Raseerimisest hoidudes vaibuvad kahjustused 3-4 nädalaga ning reeglina lagunevad sissekasvanud karvad naha all umbes 10 päevaga.

Raseerimisel peaks kasutama õiget tehnikat ning nahk tuleks raseerimiseks eelnevalt ette valmistada. Alati peaks kasutama piisavas koguses raseerimiskreemi või seepi ning võimalusel tuleks see kanda nahale vahupintsliga. Vahu pealekandmisega vahupintsliga pehmendame me habemekarvu ja tõstame karvad enne raseerimist nahapinnast eemale, mis võimaldab karvade parema lõikamise. Kindlasti ei tohiks kasutada raseerimisel jõudu, sest lõikaksime karvad lühemaks kui ümbritsev nahk ning seetõttu soosiksime karvade sissekasvamist.

Mehed, kellel on probleem sissekasvavate karvadega peaksid kasutama ühe teraga raseerijat ning igal raseerimisel tuleks tera vahetada, kuna nüri tera samuti soosib sissekasvanud karvade teket.

Ravi

Parim ravi sissekasvanud karvade vastu on raseerimisest hoidumine. Sissekasvanud karvu võib ettevaatlikult pinsettidega naha alt välja tõmmata, kuid karva ei soovitata seejärel folliikulist välja tõmmata.

Raseerides tuleks meeles pidada 4. raseerimisetappi (need on kirjas Kuninghabe Raseerimise ABC teema all).

  1. Ettevalmistus
  2. Raseerimisseebi või kreemi kasutamine (kasutades vahupintslit)
  3. Õige raseerimine (terav tera, raseerimise suund, raseerimise nurk, raseerimise tugevus)
  4. Aftershave toodete kasutamine (sisaldavad toimeaineid, mis vähendavad ärritust ja takistavad infektsioonide tekkimist.) Tuleks kasutada ka Alum kivi.

Raske habemefollikuliidi korral on soovitatav külastada dermatoloogi, kes määrab vajadusel antibiootikumravi.

 

 

 www.kuninghabe.ee